Moto blog -

Vylaďte si před zimou svůj vůz

Automobil je pro řidiče nejen dopravní prostředek, ale mnohem více. O svůj vůz se staráte velmi pečlivě a průběžně během celého roku. Je to logické, protože pokud vůz nebude v pořádku, nepojede a vy se nedopravíte nikam kam byste potřebovali.

V dnešní koronavirové době to platí dvojnásob. Než se přepravovat MHD, meziměstskou dopravou, nebo vlakem, je ideální jet po vlastní ose ve svém vlastním vozidle, kde jste více chráněni před nákazou Covid-19. Nenabádáme vás ke zvyšování uhlíkové stopy a skleníkových plynů či znečištění ovzduší, ovšem využití vlastního vozu je dnes logické, bezpečné a nepohodlnější řešení. Tedy pokud pravidelně čistíte a dezinfikujete nejen svoji domácnost, ale i automobil. I jeho celý interiér, a především panel řízení, volant a madla dveří je zapotřebí pravidelně otírat a čistit. Poslouží k tomu velmi dobře dezinfekční gely na ruce, nebo dezinfekční vlhčené ubrousky.

Zrevidujete si PDF filtr

K údržbě vozidla patří i revize a čištění DPF filtru. Je instalován v blízkosti pohonné jednotky a je to mechanický filtr, který zachytává minerální částice i částice kovu z paliva a oleje ve vozidle při jeho chodu. Jeho znečištění se nevyhnete, ať chcete či nikoli. Časem se vám PDF filtr zanese. Nese to sebou slabší výkon motoru a v krajním případě i neúspěšnou emisní kontrolu.

Jak na čištění PDF filtru?

Možností jak na repas DPF je hned několik. Bez repasu to nepůjde a když čistotu DPF filtru ignorujete, dojde postupně k snižování výkonnosti vozu nebo zničení motoru.

Jaké to jsou možnosti?

  • Aktivní regenerace DPF pomocí plynulé minimálně 15minutové jízdy ve středních otáčkách a se zařazeným vyšším převodovým stupněm.
  • Aditivem, které nalejete do nádrže s palivem, což napomáhá při chodu ničit částice olejů a paliva.
  • Čištění ultrazvukem v roztoku, do nějž je filtr ponořen.
  • Vyčistit lze DPF filtr i horkým vzduchem, což vyžaduje filtr rozříznout a vypálit.
  • Jako nejúčinnější se však jeví servisní čištění speciálním přístrojem.

Servisní čištění

Nejúčinnější však je metoda neinvazivní za pomoci certifikovaného speciálního zařízení, jež vytvoří s PDF filtrem uzavřený okruh a vyčistí jej pod tlakem. Metodu však sami nerealizujete, lze ji využít v rámci služeb servisů. I když to něco stojí, mnohdy však méně než výše zmíněné metody čištění, je to nejšetrnější způsob, jak na repas DPF filtru jít. Na druhou stranu odevzdáváte se do rukou odborníků a máte na práci nějakou záruku.

Revize brdových kotoučů

Bezpečnost jízdy automobilem lze navýšit a dosáhnout mnoha způsoby. Každý řidič však bude jistě souhlasit, že nejzákladnějším bezpečnostním prvkem jsou brzdy. Proto pro bezpečnost jízdy kdykoli a kdekoli je nutno mít v automobilu instalovány kvalitní, dobře funkční a efektivní brzdové kotouče.

Brzdový systém jako takový je nutností a musí správně fungovat. Brzdové kotouče jsou jeho nedílnou součástí, bez nichž by to nešlo. Zrevidujte si své brzdy, brzdový systém potažmo brzdové kotouče, zdali jsou v pořádku. Pokud jsou brzdové kotouče špatné a opotřebované, je nutno je vyměnit. Máte pak jistotu, že vyrazíte na cesty vždy bezpečně.

Nejlépe pravidelně

Neodkládejte údržbu automobilu na později a dělejte ji pravidelně. Před zimou to platí dvojnásob, že je nutno automobil zkontrolovat, přezout pneumatiky z letních na zimní a mít všechny součásti vozu v pořádku tak, aby hladce jezdil a sloužil vám bezpečně.

Zdroj foto: pdmauto.sk, dpfpro.sk, Pixabay.com

Zanechte komentář

Můžete použít Texy! formátování.