Motocykly ČZ: Sláva po celém světě a tvrdý pád
Sponzorované odkazy
V roce 2019 oslavila Česká zbrojovka 100. výročí svého vzniku. Bohužel je to také smutné připomenutí toho, že legendární motocykly ČZ již nějakou dobu nejsou ve výrobě a pravděpodobně se do ní ani nikdy nevrátí. Přitom se staly až neuvěřitelně populární a naši republiku proslavily po celém světě.
Od zbraní k motocyklům
Vše to začalo v roce 1919 založením Jihočeské zbrojovky. Založil ji Karel Bubla a výroba započala pistolí ráže 6,35 mm. Avšak v roce 1922 se vyráběný sortiment značně rozšířil. Mimo zbraní podnik vyráběl i stroje na česání příze, pletací stroje, jízdní kola, motokola a samozřejmě i motocykly. Ty byly pojmenovány ČZ, což je zkratka spojení Česká zbrojovka. Společně s výrobou motocyklů zbrojovka produkovala i řetězy a obráběcí stroje.
První motocykly vznikly na základě jízdních kol
Každému je jasné, že od klasického kola k motocyklům není daleko. I z toho důvodu byl první počin v podstatě jen motor připevněný na rám produkovaného kola. Tímto způsobem se zrodila ČZ 76. Ve verzi s ležatým jednoválcem se žebrováním na rámu dostala přezdívku “Kaktus”. Maximální rychlost byla 35 km/h. Pokud se takovému kousku dostane potřebné renovace veteránů, tak se to dokáže velice pozitivně projevit na jejich hodnotě.
ČZ 125 byla průlom
Jedním z nejznámějších motocyklů ze Strakonic je motocykl ČZ 125. Byl vyráběn hned v několika verzích a známe například ČZ 125 A nebo ČZ 125 B, se kterými se v roce 1947 nastartovala poválečná výroba. Verze B byla po krátké době nahrazena modelem ČZ 125 T, který dostal teleskopickou vidlici. Vzduchem chlazený jednoválec měl výkon 4 koní. Velkým krokem kupředu byl model ČZ 125 C, jež měl odpružení zadního kola a výkon zvýšený na 6,5 hp.
Konec pod hlavičkou Cagivy
Po 2. světové válce přišlo znárodnění a spojení s Jawou. Díky tomu získala titul mistra světa motokrosu a začala se vyvážet do celého světa. Jedním z posledních motokrosových speciálů byl motocykl ČZ 400 typ 514. V devadesátých letech ale došlo ke spojení s italskou Cagivou. Ti skoupili větší množství dalších značek, ale následně se dostali do finančních potíží. Koupené značky tak museli prodat nebo zrušit. ČZ se bohužel dostala do skupiny druhé.