Moto blog -

Jak na výběr nových moto pneu?

Na začátek jara se těší každý vyznavač jízdy na motorkách. Končí zima a je na čase opět vyvětrat vaše stroje. Před tím, než se vydáte na svou první jízdu, je ale nutné důkladně zkontrolovat stav vozidla. Velkou pozornost věnujte především stavu pneumatik. V mnoha případech je vhodné si pořídit zcela nové.

Jak se pozná čas, kdy mám vyměnit pneu?

Moto pneu jsou do jisté míry specifické oproti pneumatikám pro osobní automobily. Nejen vzhledem a tvary, ale i tím, že se daleko rychleji opotřebovávají. Dvojnásob to platí u terénních a závodních motorek, kde pneu mohou odejít klidně během pár desítek hodin jízdy. Kvalitní cestovní verze ale klidně vydrží i 5 let. Záleží na tom, jak pečlivě se o ně staráte.

Pokud jste pneumatiky přes zimu správně uskladnili, udělali jste dobře. Každý motorkář by měl vědět, že pneu je nutné skladovat neobuté naležato, obuté pak nastojato. Díky tomu nedochází k poškození struktury a snižuje se riziko jejich propíchnutí během následné jízdy.

Vždy je ovšem vhodné zkontrolovat, v jakém stavu je dezén pneumatiky, který ovlivňuje její přilnavost. Zejména u sportovních motocyklů a také cestovních endur je přilnavost zásadním parametrem. Dezén ovlivňuje i záběr motorky a snižuje riziko defektu pneumatiky.

Výběr pneumatiky – základní orientace

Pakliže usoudíte, že je čas na výměnu moto pneu, je praktické vědět, jaký typ nových kusů zvolit. Většina z vás jistě sáhne po osvědčených variantách, které jste používali doposud.

Základní poučka při výběru pneumatik je taková, že musí mít správné rozměry. Jak je zjistíte? Velmi jednoduše, stačí se podívat do technického průkazu, v němž jsou uvedené. Pak už jen v obchodě vybíráte podle údajů, které jsou na pneu vyražené. Zjistíte z nich nejen rozměry, ale i zatížení, index rychlosti, typ dezénu atd.

Jakou směs zvolit pro jednotlivé typy motocyklů?

Moto pneu je potřeba vybírat s ohledem na bezpečnost. Tu ovlivňuje kromě zmíněného dezénu také směs, z níž je vyrobená. Pro každý typ motorky se hodí jiný druh směsi.

U cestovních verzí dejte přednost spíše tvrdším směsím, které mají delší životnost. Měkké směsi jsou naopak vhodné pro terénní a sportovní motocykly, protože mají vyšší přilnavost. Pro závodní stroje je možné si pořídit vícesměsové pneu.

Výběr moto pneu v eshopech

V dnešní době je výběr pneumatik pro motocykly daleko jednodušší, a to i díky nejrůznějším internetovým obchodům. Vhodné pneu nemusíte složitě hledat, dobrý obchod je má roztříděné dle typů motorek. Pak už jen stačí zadat parametry, které zjistíte z technického průkazu. Následně se vám zobrazí kompletní nabídky vhodných pneumatik.

Jak se chovat na nových pneumatikách?

Při prvních jarních jízdách s novými pneumatikami myslete na to, že potřebují nějaký čas na „zajetí“. U cestovních motorek se teprve po zhruba 100 odjetých kilometrech naplno začínají projevovat jejich vlastnosti. První jízdy by tak měly být obzvláště opatrné.

Komentáře jsou zavřeny.